Ranking NAJOSTRZEJSZYCH sosów na naszej stronie!
 
Przed Wami długo wyczekiwany ranking sosów o najwyższym poziomie palenia.
Ranking dotyczy produktów dostępnych w naszym sklepie Będzie Piekło i ma pomóc tym, którzy chcieliby wybrać odpowiedni ostry sos dla siebie. Oczywiście ranking ma charakter subiektywny – i nie zawiera wartości w skali SHU (Scoville'a).
 
Skala ta nie jest najlepszym narzędziem do mierzenia ostrości sosów, choć przez lata stała się niezmiernie wręcz popularna. Dlaczego? Przede wszystkim bada ona ilość kapsaicyny w wysuszonym produkcie. Sos ani nie jest produktem suchym (zwiera mokre składniki, wodę, ocet, soki owocowe, woda znajduje się również w papryce!), ani też papryka (z której większość ostrych sosów jest skonstruowana) nie jest stabilnym surowcem.
 
Co to znaczy? Papryki danej odmiany różnią się od siebie mocą – z powodu np. różnych warunków hodowli, nasłonecznienia, odżywienia i innych czynników. Trudno być zawsze pewnym, jakiej mocy paprykę otrzymamy i jaka trafi do sosu. Dlatego tak trudno jest określić jego moc w SHU.
Niektórzy producenci szacują, by dać jakiś ogląd swoim klientom – ale mogą być to szacunki narażone na bardzo duże błędy. Niektórzy (wiemy z doświadczenia) podają liczby nie mogące mieć nic wspólnego z rzeczywistością (zazwyczaj znacznie przeszacowujące moc danego produktu) – głównie w celach marketingowych.
 
 
W Będzie Piekło odchodzimy od tej strategii i skupiamy się na osobistym poczuciu ostrości. Niektóre z tych sosów różnią się od poprzedników znacząco mocą, niektóre wyłącznie subiektywnie.
Na pewno nie wszyscy zgodzą się z naszym wyborem, ale to właśnie dyktują nam języki!
  
A więc, przed Wami najostrzejsze z ostrych!
 
 
P.S Ranking ten nie uwzględnia ekstraktów! Mowa tutaj o samych sosach.
Ekstrakty znajdziecie TUTAJ - razem z wartością SHU (która w tym wypadku ma sens, bo są to dokładnie uzyskiwane wyciągi)
Jeśli macie jakieś pytania – piszcie do nas na sklep@bedziepieklo.pl